Skip to content

633-635 Hunterdon St

Newark, NJ 07108

Built 2015

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Aug 13, 2015

Property Information

Block2685
Lot22.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,898
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,200
6%
Improvement Value:$331,800
94%
Total Assessment$354,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,463+2.0%
2024$13,197-0.2%
2023$13,218-1.7%
2022$13,452+1511.1%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft4,898DeedBook 20150, Page 66803

Property Built

Built

Year Built: 2015