Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
611-635 Bergen St
Newark, NJ 07108
Apartment
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2003
Property Information
Block2686
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.63
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$2,320,000
72%
Improvement Value:$884,500
28%
Total Assessment$3,204,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $121,867 | +2.0% |
| 2024 | $119,464 | -0.2% |
| 2023 | $119,656 | -1.7% |
| 2022 | $121,771 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.