Skip to content

683 Bergen StNewark, NJ 07108

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Oct 14, 2022

Property Information

Block2687
Lot12.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,580
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,400
5%
Improvement Value:$427,700
95%
Total Assessment$449,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$2,621+0.0%
2022$2,621
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,580DeedBook 20220, Page 98913

Property Built

Built

Year Built: 2022