Skip to content

225 Peshine Ave

Newark, NJ 07108

Built 2002

Last Sale Price
$169,000
Last Sale Date
Jan 22, 2002

Property Information

Block2689
Lot19.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,200
15%
Improvement Value:$133,100
85%
Total Assessment$156,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,944+2.0%
2024$5,827-0.2%
2023$5,836-1.7%
2022$5,939+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$169,000

To:

Sq Ft2,128DeedBook 5897, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 2002