Skip to content

187 Badger AveNewark, NJ 07108

Built 2005

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 1, 2011

Property Information

Block2691
Lot57.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,086
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,800
8%
Improvement Value:$249,900
92%
Total Assessment$272,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,371+2.0%
2024$10,166-0.2%
2023$10,183-1.7%
2022$10,363+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft5,086DeedBook 12320, Page 7929

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 6280, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 2005