Skip to content

141-143 Hillside AveNewark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block2694
Lot20.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,912
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
10%
Improvement Value:$241,500
90%
Total Assessment$267,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,158+2.0%
2024$9,957-0.2%
2023$9,974-1.7%
2022$10,150+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft4,912DeedBook 20230, Page 25625

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6056, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 2003