Skip to content

162-164 Johnson AveNewark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block2699
Lot47.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,208
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
10%
Improvement Value:$222,500
90%
Total Assessment$248,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,435+2.0%
2024$9,249-0.2%
2023$9,264-1.7%
2022$9,428+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 6088, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 2003