Skip to content

510-512 Irvine Turner Bl

Newark, NJ 07108

Built 2011

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 27, 2011

Property Information

Block2702
Lot23.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,060
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,400
7%
Improvement Value:$310,400
93%
Total Assessment$333,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,694+2.0%
2024$12,444-0.2%
2023$12,464-1.7%
2022$12,684+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft6,060DeedBook 12317, Page 1554

Property Built

Built

Year Built: 2011