Skip to content

184 W Bigelow St

Newark, NJ 07108

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 1998

Property Information

Block2702
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,736
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,100
9%
Improvement Value:$237,500
91%
Total Assessment$261,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,949+2.0%
2024$9,752-0.2%
2023$9,768-1.7%
2022$9,941+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910