Skip to content

760 Bergen St

Newark, NJ 07108

Built 2011

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block2707
Lot35.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,570
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,200
6%
Improvement Value:$341,700
94%
Total Assessment$363,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,839+2.0%
2024$13,566+44.7%
2023$9,372-1.7%
2022$9,538+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft4,570DeedBook 20220, Page 41826

Property Built

Built

Year Built: 2011