Skip to content

758 Bergen StNewark, NJ 07108

Built 2011

Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block2707
Lot35.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,570
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,200
9%
Improvement Value:$228,800
91%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,546+2.0%
2024$9,357-0.2%
2023$9,372-1.7%
2022$9,538+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2011