Skip to content

722 Bergen StNewark, NJ 07108

Built 2021
Other Exempt

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Nov 19, 2021

Property Information

Block2707
Lot54.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,549
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
6%
Improvement Value:$324,800
94%
Total Assessment$346,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$810-1.7%
2022$825+0.0%
2021$825
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$635,000

To:

Sq Ft3,549DeedBook 20211, Page 45213

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 20170, Page 97614