Skip to content

292-298 South Orange Ave(Unit C1201)Newark, NJ 07103

Built 2018

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2018

Property Information

Block271
Lot20
QualifierC1201
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class10
DescriptionCONDO 10%INT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,900
29%
Improvement Value:$76,600
71%
Total Assessment$107,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,088+2.0%
2024$4,008-0.2%
2023$4,014-1.7%
2022$4,085+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018