Skip to content

228-240 Johnson Ave

Newark, NJ 07108

Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block2726
Lot21.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,000
65%
Improvement Value:$123,700
35%
Total Assessment$355,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$13,378+1.8%
2020$13,136+3.7%
2019$12,663+3.5%
2018$12,236+4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5566, Page 739