Skip to content

217-19 Frelinghuysen Ave

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 23, 1996

Property Information

Block2759
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,500
10%
Improvement Value:$600,500
90%
Total Assessment$665,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,290+2.0%
2024$24,791-0.2%
2023$24,831-1.7%
2022$25,270+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook 5422, Page 80

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5055, Page 1