Skip to content

29 Clifton St

Newark, NJ 07114

Built 2004

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Feb 17, 2004

Property Information

Block2768
Lot9.12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,040
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,300
17%
Improvement Value:$251,300
83%
Total Assessment$301,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,470+2.0%
2024$11,244-0.2%
2023$11,262-1.7%
2022$11,461+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft5,040DeedBook 6123, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 2004