Skip to content

25-27 Clifton St

Newark, NJ 07114

Built 2004

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Dec 23, 2014

Property Information

Block2768
Lot9.13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,318
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
17%
Improvement Value:$251,800
83%
Total Assessment$302,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,489+2.0%
2024$11,262-0.2%
2023$11,280-1.7%
2022$11,480+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft5,050DeedBook 12534, Page 6056

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 6335, Page 605

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 6065, Page 352

Property Built

Built

Year Built: 2004