Skip to content

15 Clifton St

Newark, NJ 07114

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2014

Property Information

Block2768
Lot9.16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,192
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
17%
Improvement Value:$245,200
83%
Total Assessment$295,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,238+2.0%
2024$11,016-0.2%
2023$11,034-1.7%
2022$11,229+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6037, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 2003