Skip to content

12 Hunter StNewark, NJ 07114

Built 2014

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Jun 20, 2014

Property Information

Block2776
Lot21.01
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,296
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
11%
Improvement Value:$294,700
89%
Total Assessment$332,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,656+2.0%
2024$12,407-0.2%
2023$12,427-1.7%
2022$12,646+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

To:

Sq Ft4,296DeedBook 12502, Page 3795

Property Built

Built

Year Built: 2014