Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
178-192 Sherman AveNewark, NJ 07114
Last Sale Date
Sep 21, 1971
Property Information
Block2783
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97
Building Details
Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage684
Acreage0.44
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$220,500
36%
Improvement Value:$396,500
64%
Total Assessment$617,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $23,465 | +2.0% |
| 2024 | $23,002 | -0.2% |
| 2023 | $23,039 | -1.7% |
| 2022 | $23,446 | -8.5% |
Property History
No events match the selected filters.