Skip to content

24 Poinier StNewark, NJ 07114

Built 2013

Owner
---
Last Sale Price
$870,000
Last Sale Date
Jul 1, 2022

Property Information

Block2785
Lot15.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,608
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,800
15%
Improvement Value:$280,000
85%
Total Assessment$330,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,580+2.0%
2024$12,332-0.2%
2023$12,352-1.7%
2022$12,570+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$870,000
Sq Ft4,608DeedBook 20220, Page 73408Recorded8/4/2022

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft4,608DeedBook 20170, Page 27731Recorded3/27/2017

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft4,608DeedBook 12496, Page 4182Recorded5/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 2013