Skip to content

1239-1253 Mayor Gibson

Newark, NJ 07114

Built 2021
Vacant Land

Last Sale Price
$6,500,000
Last Sale Date
May 1, 2019

Property Information

Block2789
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage965
Acreage1.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$765,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$765,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,093+2.0%
2024$28,519-78.6%
2023$133,360-1.7%
2022$135,717+79.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

SaleMulti
$2,750,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 4164Recorded1/17/2018