Skip to content

293 Littleton Ave

Newark, NJ 07103

Built 2005

Last Sale Date
May 14, 2015

Property Information

Block278
Lot19.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,536
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
15%
Improvement Value:$188,600
85%
Total Assessment$220,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,401+2.0%
2024$8,235-0.2%
2023$8,248-1.7%
2022$8,394+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 12373, Page 6016

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 12246, Page 9974

Property Sale

Sale
$452,000
DeedBook 6289, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 2005