Skip to content

414 15th Ave

Newark, NJ 07103

Built 1999

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block278
Lot23.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,000
28%
Improvement Value:$79,700
72%
Total Assessment$110,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,210+2.0%
2024$4,127-0.2%
2023$4,134-1.7%
2022$4,207+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 20250, Page 56177

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 20240, Page 60503

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 5633, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1999