Skip to content

157 Sherman AveNewark, NJ 07114

Built 2020
Other Exempt

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block2792
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,010
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
10%
Improvement Value:$373,600
90%
Total Assessment$416,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$15,812+889.2%
2021$1,598+1.8%
2020$1,570+3.7%
2019$1,513+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$499,900

To:

Sq Ft5,010DeedBook 20200, Page 13352

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 20160, Page 66155