Skip to content

171 Pennsylvania Ave

Newark, NJ 07114

Apartment

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 31, 2018

Property Information

Block2796
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage578
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
40%
Improvement Value:$180,000
60%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,409+2.0%
2024$11,184-0.2%
2023$11,202-1.7%
2022$11,400-8.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft578DeedBook 20181, Page 784

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5601, Page 52