Skip to content

122 Miller St

Newark, NJ 07114

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2018

Property Information

Block2797
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,818
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
18%
Improvement Value:$219,500
82%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,173+2.0%
2024$9,972-0.2%
2023$9,988-1.7%
2022$10,165+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12236, Page 4822

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 6163, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 5924, Page 754