Skip to content

59 Wright St

Newark, NJ 07114

Built 2016

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Mar 14, 2019

Property Information

Block2799.01
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,026
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
13%
Improvement Value:$253,200
87%
Total Assessment$292,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,109+2.0%
2024$10,889-0.2%
2023$10,907-1.7%
2022$11,100+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft4,026DeedBook 20190, Page 28450

Property Sale

Sale
$348,000

From:

To:

Sq Ft4,026DeedBook 20160, Page 55383Recorded7/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 5566, Page 239

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 5566, Page 239