Skip to content

181- Brunswick St

Newark, NJ 07114

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block2801
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,137
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,700
25%
Improvement Value:$105,100
75%
Total Assessment$140,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,355+2.0%
2024$5,249+160.3%
2023$2,016-1.7%
2022$2,052+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,239DeedBook 20240, Page 1609Recorded1/9/2024

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft1,239DeedBook 20160, Page 19317Recorded3/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1908