Skip to content

179 Brunswick St

Newark, NJ 07114

Built 1912

Last Sale Price
$32,500
Last Sale Date
Feb 5, 1993

Property Information

Block2801
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,100
31%
Improvement Value:$91,400
69%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,039+2.0%
2024$4,940-0.2%
2023$4,948-1.7%
2022$5,035+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$32,500

To:

Sq Ft2,072DeedBook 5250, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1912