Skip to content

184 Clinton Ave

Newark, NJ 07108

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 3, 2025

Property Information

Block2802
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class---
Description1SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$81,000
39%
Improvement Value:$125,600
61%
Total Assessment$206,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,857+2.0%
2024$7,702-0.2%
2023$7,714-1.7%
2022$7,851+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 20250, Page 68672Recorded11/3/2025

Property Sale

Sale
$157,500

To:

DeedBook 12449, Page 9098