Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
176-178 Clinton Ave
Newark, NJ 07108
Last Sale Date
Sep 18, 2012
Property Information
Block2802
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87
Building Details
Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$202,500
89%
Improvement Value:$25,000
11%
Total Assessment$227,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2014 | $9,200 | +3.7% |
| 2013 | $8,869 | +4.7% |
| 2012 | $8,475 | -45.4% |
| 2011 | $15,516 | +5.4% |
Property History
No events match the selected filters.