Skip to content

37-39 Frelinghuysen Ave

Newark, NJ 07114

Built 1880

Last Sale Date
Jan 2, 2003

Property Information

Block2804
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
19%
Improvement Value:$204,700
81%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,606+2.0%
2024$9,417-0.2%
2023$9,432-1.7%
2022$9,599+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5445, Page 107

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 5071, Page 26

Property Sale

Sale
$14,000
DeedBook 4952, Page 435

Property Built

Built

Year Built: 1880