Skip to content

30-36 Frelinghuysen Ave

Newark, NJ 07114

Commercial

Last Sale Price
$3,650,000
Last Sale Date
Oct 9, 2025

Property Information

Block2805
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class---
Description1SCB13UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
11%
Improvement Value:$354,200
89%
Total Assessment$396,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,087+2.0%
2024$14,789-0.2%
2023$14,813-1.7%
2022$15,075+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,650,000

To:

DeedBook 20250, Page 65357