Skip to content

97 Astor St

Newark, NJ 07114

Built 2011

Last Sale Date
Aug 27, 2008

Property Information

Block2813
Lot23.03
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,760
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,900
13%
Improvement Value:$212,100
87%
Total Assessment$243,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,241+2.0%
2024$9,059-0.2%
2023$9,074-1.7%
2022$9,234+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011