Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
5-7 Gillette PlNewark, NJ 07114
Public Property
Last Sale Price
$5
Last Sale Date
Mar 7, 2025
Property Information
Block2815
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$52,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$52,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2020 | $1,946 | +3.7% |
| 2019 | $1,876 | +63.9% |
| 2012 | $1,145 | +16.1% |
| 2011 | $986 | +5.4% |
Property History
No events match the selected filters.