Skip to content

53 Brunswick St

Newark, NJ 07114

Church/Charitable

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Aug 31, 2012

Property Information

Block2820
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage643
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$24,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$1,875+17.4%
2004$1,597+0.0%
2003$1,597+0.3%
2002$1,592+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000

To:

Sq Ft643DeedBook 12391, Page 6040