Skip to content

30-32 Parkhurst St

Newark, NJ 07114

Built 1915

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Oct 18, 2019

Property Information

Block2821
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class43
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,188
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,600
22%
Improvement Value:$199,400
78%
Total Assessment$257,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,774+2.0%
2024$9,581+47.1%
2023$6,512-1.7%
2022$6,627+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$289,000

To:

Sq Ft4,188DeedBook 20191, Page 8789

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6167, Page 21

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5902, Page 585

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5766, Page 760

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5711, Page 738

Property Sale

Sale
$37,100
DeedBook 5563, Page 582

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5058, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1915