Skip to content

44 Thomas StNewark, NJ 07114

Built 2004

Last Sale Price
$304,500
Last Sale Date
Jan 31, 2016

Property Information

Block2822
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,426
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
19%
Improvement Value:$195,300
81%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,142+2.0%
2024$8,962-0.2%
2023$8,977-1.7%
2022$9,135+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$304,500

To:

Sq Ft3,798DeedBook 20160, Page 15146

Property Sale

Sale
$409,000
DeedBook 6122, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5968, Page 577

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5469, Page 292