Skip to content

107-109 Lincoln Park

Newark City, NJ 02388

Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 29, 2022

Property Information

Block2824
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage471
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
18%
Improvement Value:$307,500
82%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,261+2.0%
2024$13,980-15.0%
2023$16,452-1.7%
2022$16,743+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

To:

Sq Ft471DeedBook 20230, Page 1556

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 4873, Page 712