Skip to content

78 Clinton Ave

Newark, NJ 07114

Built 1895

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Mar 24, 2006

Property Information

Block2826
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,120
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,100
23%
Improvement Value:$128,900
77%
Total Assessment$168,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,389+2.0%
2024$6,263-0.2%
2023$6,273-1.7%
2022$6,384+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft3,120DeedBook 6324, Page 356

Property Sale

Sale
$433,500
DeedBook 5933, Page 408

Property Sale

Sale
$58,800
DeedBook 4928, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1895