Skip to content

389-391 S 9th St

Newark, NJ 07103

Built 2006

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Mar 31, 2006

Property Information

Block282
Lot9.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,862
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,800
27%
Improvement Value:$93,500
73%
Total Assessment$128,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,879+2.0%
2024$4,783-0.2%
2023$4,791-1.7%
2022$4,875+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,862DeedBook 6332, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 2006