Skip to content

90 Sussex Ave

Newark, NJ 07103

Built 1967

Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block2836
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$32,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$1,150+3.5%
2018$1,111+4.0%
2017$1,069+6.7%
2016$1,002+5.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967