Skip to content

13-15 Dickerson St

Newark, NJ 07103

Built 2008

Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block2839
Lot21.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,386
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,800
8%
Improvement Value:$265,200
92%
Total Assessment$288,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,953+2.0%
2024$10,737-0.2%
2023$10,754-1.7%
2022$10,944+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2008