Skip to content

309-311 Central Ave

Newark, NJ 07103

Church/Charitable

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Dec 21, 2000

Property Information

Block2841
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,900
24%
Improvement Value:$323,100
76%
Total Assessment$423,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2004$6,886+0.0%
2003$6,886+0.3%
2002$6,867+1.4%
2001$6,770+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

To:

DeedBook 5753, Page 217

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4900, Page 216