Skip to content

176-190 Sussex Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$15,750,000
Last Sale Date
Dec 16, 2014

Property Information

Block2842
Lot1
QualifierT01
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
DescriptionCELL TOWER ROOF
Dwellings1

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$235,600
100%
Total Assessment$235,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,960+2.0%
2024$8,783-0.2%
2023$8,797-1.7%
2022$8,953+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$15,750,000

To:

DeedBook 12531, Page 5101