Skip to content

10 Hecker St

Newark, NJ 07103

Built 1997

Last Sale Price
$134,900
Last Sale Date
Dec 29, 1997

Property Information

Block2849
Lot1.33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,982
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,100
11%
Improvement Value:$174,100
89%
Total Assessment$196,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,461+2.0%
2024$7,314-0.2%
2023$7,326-1.7%
2022$7,456+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$134,900

To:

Sq Ft3,982DeedBook 5532, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 1997