Skip to content

5 Hudson St

Newark, NJ 07103

Built 1997

Last Sale Price
$284,000
Last Sale Date
Sep 24, 2021

Property Information

Block2849
Lot1.37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,988
Acreage3465.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,100
10%
Improvement Value:$190,600
90%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,089+2.0%
2024$7,929+10.3%
2023$7,188-1.7%
2022$7,315+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$284,000

To:

Sq Ft3,988DeedBook 20211, Page 33725

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5602, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1997