Skip to content

37-39 Hudson St

Newark, NJ 07103

Built 2006

Last Sale Price
$840,000
Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block2849
Lot19.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,240
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,000
8%
Improvement Value:$250,600
92%
Total Assessment$273,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,405+2.0%
2024$10,200-0.2%
2023$10,216-1.7%
2022$10,397+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$840,000

To:

DeedBook 20250, Page 30823

Property Sale

Sale
$490,000

To:

DeedBook 12128, Page 8387

Property Built

Built

Year Built: 2006