Skip to content

161-163 Sussex AveNewark, NJ 07103

Built 2007

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 15, 2007

Property Information

Block2851
Lot24.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage6,084
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
6%
Improvement Value:$273,400
94%
Total Assessment$292,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,116+2.0%
2024$10,897-0.2%
2023$10,914-1.7%
2022$11,107+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft6,084DeedBook 12057, Page 2523

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$489,900
DeedBook 6317, Page 405